Pse mishrat perreth kellefeve apo urave te porcelanit marrin ngjyre te erret?

Author: | Categories: Estetika Dentare No comments
Nje ceshtje qe shpesh i shqeteson pacientet eshte prania e nuances gri tek mishrat e dhembeve te cilet jane te veshur me kellef porcelain apo shfaqja e bordures metalike. Pacientet shqetesohen duke menduar se i jane prishur dhembet, disa i bezdis ky problem jo estetik e disa te tjere jane

Si ndikon duhani ne shendetin e gojes?

Author: | Categories: Uncategorized No comments
Duhani mund te shkaktoje shume probleme ne trupin tuaj perfshire ketu edhe gojen si: Ere te keqe Ngjyrosje te dhembeve Inflamacion te gjendrave te peshtymes ne qellze Rrit formimin e pllakes dentare dhe gurzave Rrit perthithjen e kockes se nofullave Rrit rrezikun per tu prekur nga leukoplakia, shtresa te

5 Keshilla se si te perdorni fillin interdentar

Author: | Categories: Filli Interdentar No comments
Filli interdentar eshte nje pjese thelbesore e higjienes se mishrave dhe dhembeve. Shoqata Dentare Amerikane (ADA) rekomandon perdorimin e fillit te pakten nje here ne dite per te hequr pllaken dentare ne siperfaqet midis dhembeve , siperfaqe qe nuk mund ti arrini vetem me furce. Kjo eshte shume e

Cfare eshte erozioni i zmaltit dhe si mund te riparohet?

Author: | Categories: Demtimi i dhembeve No comments
Cfare eshte zmalti? Zmalti eshte nje shtrese e holle e mineralizuar qe vesh dhembin. Kjo shtrese eshte indi me i forte ne trupin e njeriut. Zmalti vesh kuroren e dhembit e cila eshte pjesa e dukshme e dhembit. Meqenese zmalti eshte translucent, drita mund te deportoje pertej tij. Megjithate

Cfare e shkakton semundjen e mishrave te dhembeve?

Author: | Categories: Semundjet e mishrave No comments
Periodontit gjithashtu i quajtur semundje e mishrave te dhembeve apo semundje periodontale fillon me rritjen e sasise se baktereve ne goje dhe nese nuk mjekohet sic duhet mund te coje ne shkaterrimin e indeve qe rrethojne dhembin. Cili eshte ndryshimi midis Periodontit dhe Gingivitit? Gingiviti ose inflamacioni i mishrave

Keni dhimbje dhembi sa here qe konsumoni dicka te ftohte apo te nxehte?

Author: | Categories: Ndjeshmeria No comments
Nese ndjeni dhimbje kur lani dhembet apo kur pini dicka te nxehte ose te ftohte, nuk jeni te vetmit. Ju mund te vuani nga ajo qe quhet Hipersensibilet Dentinal ose thene ndryshe dhembe te ndjeshem.Dhimbja mund te jete e forte dhe e papritur. Ajo zakonisht ndodh afer gingivave ose

Eshte e sigurte te shkoj tek dentisti nderkohe qe jam shtatezene?

Author: | Categories: Shtatezania No comments
Nder gjithe vizitat mjekesore qe do te beni gjate shtatezanise eshte shume e rendesishme te mos lini pas dore as viziten tek dentisti.Nje kontroll dentar gjate shtatezanise eshte i sigurte dhe shume i rendesishem per shendetin tuaj si dhe te femijes. Jo vetem qe mund te beni nje pastrim profesional

Cfare eshte sindroma e shishes se biberonit dhe si parandalohet kariesi tek femijet e vegjel?

Author: | Categories: Femijet, Kariesi No comments
Kariesi tek foshnjat apo te femijet e vegjel shpesh quhet Sindroma e Shishes se Biberonit. Sindroma e Shishes se Biberonit ndodh atehere kur lengje me sheqerna te shtuar ose lengje me sheqerna natyrale (si: qumshti, formule apo leng frutash) qendrojne ne gojen e femijes per nje kohe shume te

Pse na prishen dhembet dhe si mund te parandalohet kariesi?

Author: | Categories: Kariesi No comments
Kariesi eshte demtim qe ndodh kur bakteret qe ndodhen ne gojen tuaj pasi konsumojne sheqernat qe depozitohen ne siperfaqen e dhembeve prodhojne acide te cilat shkaterrojne dhembin. Ato mund te shkaktojne gropezime te tilla te quajtura kavitete. Per te kuptuar me mire se c’eshte kariesi duhet te dime si